VF

 

 

MENEDŻERSKA RADA MIESIĄCA: PLAN BITWY

 

Bulbs

 

Nie ma zarządzania strategicznego bez konsekwentnego wyboru priorytetów.

Tyle, że w sektorze publicznym nie można po prostu powiedzieć sobie: skoncentruję się na dwóch-trzech “flagowych” inicjatywach a resztę “odpuszczę”. Zakres działania Twojego urzędu lub komórki jest ściśle uregulowany. Mimo to, podejmowane przez Twój zespół działania możesz podzielić na cztery grupy. Wyrzutnie to inicjatywy o największym priorytecie, ważne dla Ciebie zarówno z perspektywy krótkoterminowej -- ”tu i teraz” -- jak i dla Twojego długofalowego rozwoju. Flanki to zadania mało rozwojowe ale istotne “na dziś”. Szarże to odwrotność Flank, czyli inicjatywy obecnie bez znaczenia ale będące inwestycją w przyszłość. Patrole to wszystkie inne inicjatywy; nie możesz ich kompletnie zignorować, więc (jak sama nazwa wskazuje) pasywnie je patroluj, koncentrując się na istotniejszych priorytetach.

Więcej o Planie Bitwy i jego praktycznym zastosowaniu przeczytasz w Części I “Administrategii”


 Section separator

 

PRZYKŁADY Z REGIONU: KLAUS IOHANNIS 


Gdy w połowie 2000 roku Klaus Iohannis został wybrany merem Sibiu, niewiele osób wróżyło mu oszałamiającą karierę. Sibiu było wtedy biednym, prowincjonalnym studwudziestotysięcznym miastem w środkowej Rumunii, oddalonym zarówno od Bukaresztu jak i od zachodniej granicy państwa. Gdy czternaście lat później Iohannis opuszczał fotel mera by, po wygranych wyborach, objąć funkcję Prezydenta Rumunii, Sibiu należało do najbogatszych miast w kraju.

W “Administrategii” zwracamy uwagę, że zarządzanie strategiczne to nie jedna “magiczna” inicjatywa. To raczej mozaika wzajemnie wspierających się działań umiejętnie łączących wyjątkowe zasoby Twojego zespołu, urzędu, instytucji, czy miasta z ambitnymi celami nastawionymi na tworzenie “wartości publicznej”. Mozaika ta, ponadto, składa się co prawda z wielu elementów ale ma tworzyć spójną, atrakcyjną całość.
Działania Iohannisa w Sibiu to doskonały przykład takiego właśnie podejścia do strategii. Ideą przewodnią było tutaj zbudowanie przewagi konkurencyjnej jako “małego Berlina” -- “niemieckiego” miasta w Rumunii. “Niemieckiego” piszemy tutaj w cudzysłowie, ponieważ etniczni Niemcy stanowili jedynie około 1% mieszkańców miasta. Jednak niemiecka “marka” Sibiu nie była też całkowicie “wirtualna”. Miasto w istocie miało głębokie niemieckie korzenie a sam mer Iohannis jest etnicznym Niemcem. Poza tym, niewielka społeczność wciąż utrzymywała niemiecką szkołę i teatr.

Szczególnie istotny impuls do wdrożenia strategii “małego Berlina” pojawił się w 2006 roku, gdy Iohannis namówił Wielkiego Księcia Luksemburga do tego, by Luksemburg “podzielił” się z Sibiu tytułem Europejskiej Stolicy Kultury 2007 roku. Skąd taki pomysł? Okazało się bowiem, że luksemburska rodzina książęca wywodzi się właśnie z okolic Sibiu.

Błyskawiczne tempo, w którym Sibiu musiało przygotować się do swojej roli było szczególnie istotne, bo pokazało mieszkańcom miasta korzyści z wyróżnienia się spośród wielu innych ośrodków miejskich w Rumunii. Nawet etniczni Rumunii dostrzegli, że niemieckie korzenie dawały miastu ciekawą, oryginalną historię. Ponadto, “niemieckość” stała się dobrym hasłem tłumaczącym daleko idące zmiany w sposobie funkcjonowania instytucji miejskich. Iohannis gwałtownie ograniczył korupcję i nepotyzm, wymagając bezwzględnej uczciwości nawet w drobnych sprawach. Szeroko komentowane były interwencje mera, który potrafił na przykład zrugać miejskich kontraktorów za to, że ich pracownicy zeszli z budowy 10 minut przed zakończeniem pracy.Rok Europejskiej Stolicy Kultury zakończył się sukcesem. Sibiu pojawiło się na kulturalnej mapie Europy. Iohannis zdecydował się pójść za ciosem. W urzędzie miejskim powstał wyspecjalizowany zespół do organizacji kolejnych wydarzeń kulturalnych. Sibiu miało stać się centrum tzw. turystyki eventowej, która generalnie jest dla goszczącego miasta szczególnie atrakcyjna. 

Oczywiście, same eventy nie mogły zapewnić trwałego rozwoju miasta. Dlatego drugą nogą strategii “małego Berlina” stało się przyciągnięcie niemieckich inwestycji przemysłowych. Kulturalna marka Sibiu stała się tutaj magnesem: Iohannis, swoim bezbłędnym niemieckim, efektywnie przekonywał niemieckie firmy, że Sibiu to nie tylko generyczny dostawca taniej siły roboczej. Niemieccy menedżerowie-ekspaci mieli się w Sibiu czuć “jak w domu”, korzystając z lokalnej oferty kulturalnej i edukacyjnej. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ generalnym trendem jest branie pod uwagę standardu życia dla menedżerów i ich rodzin przy decyzjach inwestycyjnych.
W ciągu kilku lat Lufthansa uruchomiła połączenia z lokalnego lotniska z pięcioma miastami w Niemczech a Austrian Airlines dodatkowo z Wiedniem. Znamienne jest przy tym, że miasto nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Bukaresztem.


Na koniec warto dodać, że mimo wyraźnego nastawienia na firmy i turystów niemieckojęzycznych, spójna i oryginalna strategia Sibiu odbija się już echem w innych państwa Europy. Dobry standard życia dla ekspatów oraz uczciwość i skrupulatność lokalnej administracji zaczęła przyciągać również np. inwestorów z Francji.

 Section separator

 

IDEE ZE ŚWIATA

 

IDEE

 

Blog Harvard Business Review z 9 maja publikuje do bólu praktyczny zestaw porad dla świeżo upieczonych menedżerów. Od czego zacząć w nowej roli? Czytelnicy “Administrategii” znajdą w tym tekście wiele znajomych idei.

Więcej: https://hbr.org/2017/05/5-things-new-managers-should-focus-on-first

O zarządzaniu własną karierą menedżera publicznego przeczytać możesz w “Administrategii”, w rozdziale “Podsumujmy: Teraz Ty”

W Financial Times z 27 kwietnia fascynujący artykuł o badaniach prowadzonych na Oxfordzie przez Ingrid Betancourt--byłą kandydatkę na prezydenta Kolumbii, która przez 6 lat była przetrzymywana przez porywaczy z FARC. Okazuje się, że doświadczenia Betancourt z życia zakładniczki w dżungli są wyjątkowo bliskie rozterkom menedżerów w niektórych korporacjach. Betancourt podkreśla, że--nawet w sektorze prywatnym--kluczem do pracy nie będącej “ciągłym cierpieniem” jest powiązanie tego co robimy na co dzień z szerszym społecznym celem lub dobrem. Więcej: https://www.ft.com/content/259e7c56-28d5-11e7-9ec8-168383da43b7

O tym, dlaczego poczucie realnego pozytywnego wpływu na rzeczywistość jest kluczowa dla indywidualnego sukcesu menedżera publicznego przeczytać możesz w “Administrategii”, w rozdziale “Porozmawiajmy o strategii i sukcesie”

Financial Times publikuje ciekawy komentarz profesora z hiszpańskiej IESE Business School o dość zaskakująco mocnej gospodarce Hiszpanii po kryzysie z lat 2008-2009. Temat stabilności strategii gospodarczej kraju jest tu dość mocno zaznaczony. Więcej:  https://www.ft.com/content/5a681e0c-9a09-11e6-8f9b-70e3cabccfae

O przykładach strategicznie zintegrowanych państw przeczytać możesz w “Administrategii”, w Rozdziale “Porozmawiajmy o strategii i sukcesie”

Modern Healthcare z 26 kwietnia donosi, że szpitale w Chicago przygotowują się do wdrożenia kompleksowego i jawnego systemu oceny lekarzy i pielęgniarek. System będzie zabezpieczony przed umieszczeniem fikcyjnych recenzji przez osoby nie będące pacjentami.  http://www.modernhealthcare.com/article/20170426/NEWS/170429899/finding-a-four-star-doctor-like-finding-four-star-pad-thai

Protokoły i pytania sondażowe zostały stworzone przez amerykański Departament Zdrowia i jest dostępny tutaj:  https://www.ahrq.gov/cahps/surveys-guidance/cg/instructions/index.html

O roli informacji zwrotnej od klienta przeczytać możesz w “Administrategii”, w Rozdziale I.3

Na koniec bardzo interesujący artykuł z Guardiana o tym, jak słynne studia z Filozofii, Polityki i Ekonomii na Oxfordzie, które ukończyło wielu znanych brytyjskich polityków (oraz, m.in. Radosław Sikorski), coraz mniej przystają do potrzeb dzisiejszych menedżerów publicznych. Jeśli pominąć wątek oxfordzki, to dyskusja czego uczyć przyszłych menedżerów publicznych jest jak najbardziej aktualna również w naszym kraju. Więcej:  https://www.theguardian.com/education/2017/feb/23/ppe-oxford-university-degree-that-rules-britain

O nowych kompetencjach menedżerów publicznych, szczególnie w obszarze polityki publicznej, przeczytać możesz w “Administrategii”, w rozdziale I.1.

 


 

Section separator

 

OCEŃ NEWSLETTER

 

Chcemy, by każdy następny był lepszy i bardziej odpowiadał Waszym oczekiwaniom i potrzebom. Dlatego prosimy o wypełnienie krótkiej sondy dotyczącej newslettera. Zajmie ona tylko 5 minut a dostępna jest TUTAJ. Wśród osób, które przekażą nam opinie zwrotne wylosujemy nagrodę -- egzemplarz “Administrategii”. Bardzo dziękujemy!!!

Opinie

Administrategia,
czyli jak osiągnąć sukces osobisty
zarządzając w administracji publicznej 

logoA     

Znajdź nas na Facebook
Kontakt: start@administrategy.org