Warsztaty w Instytucie Miasta Ukraina, Lwów | 28.09.2017 Interesująca wizja strategicznego zarządzania we Lwowie. |
||
Warsztaty w Narodowej Agencji ds. Służby Cywilnej Ukraina, Kijów | 27.09.2017 Środa 27 września to inspirująca dyskusja na temat znaczenia strategii w sukcesie indywidualnym i organizacyjnym z elitarną grupą menadżerów publicznych z niemal wszystkich ministerstw ukraińskiego rządu. Dziękujemy kijowskiemu Centrum Reform Prawnych i Politycznych oraz Narodowej Agencji Ukrainy ds. Służby Publicznej (i jej prezesowi, p. Konstiantynowi Vaschenko) za zorganizowanie tego wyjątkowego wydarzenia. Podziękowania również dla International Visegrad Fund, który sposorował nasz warsztat |
ADMINISTRATEGY: ADVANCING STRATEGIC MANAGEMENT IN GOVERMENTAL INSTITUTIONS
|
Instytut Allerhanda we współpracy z Central European University w Budapeszcie, think-tankiem MESA10, ze Słowacji oraz Centrum Reform Politycznych I Prawnych z Ukrainy, uzyskał środki z Funduszu Wyszehradzkiego na realizację projektu “Administrategy: Advancing Strategic Management in Governmental Institutions of V4 & Ukraine”.
Projekt będący wynikiem badań w dziesiątkach urzędów w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej a także wykorzystujący najnowsze idee i dobre praktyki z całego świata pokazuje jak, krok po kroku, zarządzać instytucjami publicznymi, dbając zarazem o własny rozwój zawodowy.
Administrategia to także zaproszenie do zastanowienia się nad zaśniedziałymi poglądami na temat naszej administracji. Stworzenie świetnego szpitala, rozwijanie powiatu lub miasta, wspieranie gospodarki w drodze do konkurencyjności to wyzwania, które wymagają dobrej strategii oraz kreatywnego zespołu utalentowanych, pełnych energii pracowników. W naszym narodowym interesie leży strategiczne integrowanie instytucji publicznych wokół jasnych celów oraz profesjonalnej kultury organizacji, tak by praca w administracji była atrakcyjna dla najlepszych.
Cele projektu
Głównym celem projektu Zaprojektować I przeprowadzić serię innowacyjnych warsztatów, by wyposażyć menedżerów publicznych z krajów V4 i Ukrainy w umiejętności strategicznego zarządzania niezbędne do funkcjonalnego oraz długofalowego działania publicznych instytucji. Kolejnym krokiem, bazującym na warsztatach, jest stworzenie regionalnej wspólnoty administrategów.
Celem warsztatów jest skupienie się na strategicznym integrowaniu instytucji publicznych wokół jasnych celów oraz profesjonalnej kultury organizacji. Warsztaty te oferują konkretne, praktyczne nabycie umiejętności, które umożliwią implementacje idei strategicznego zarządzania w instytucjach publicznych.
Projekt ten wyraża nasze zainteresowanie w stworzeniu środowiska dobrze funkcjonujących instytucji, które sprawią że region Europy Środkowo-Wschodniej stanie się konkurencyjny dla reszty świata. To także spełnienie ambicji o promowaniu zmian i zupełnie nowego spojrzenia na zarządzanie w sektorze publicznym i NGO.
Project Partners |
Project Board |
Project Q&A
Administracja w Polsce, Słowacji i na Węgrzech stoi przed wyzwaniem i potrzebą jaką jest głęboka zmiana modelu zarządzania z ostatnich 25 lat. Celem instytucji publicznych nie może być mechaniczne, bezmyślne kopiowanie pomysłów z zagranicy. . Jeśli chcemy, żeby nasz region stał się konkurencyjny i liczący na arenie międzynarodowej musi posiadać zdolności to wymyślenia i wdrażania oryginalnych, innowacyjnych i niosących za sobą wartość dodatnią strategii rozwojowych. Ponadto wyzwanie to łączy kraje V4 z Ukrainą. Ambicją tego kraju jest „dogonienie” zachodnich sąsiadów – niestety, bez kreatywnego i myślącego poza schematami zarzadzania ta ambicja nie doczeka się spełnienia. Dlatego też wszystkie kraje powinny uczyć się na swoim doświadczeniu oraz aktywnie działać na rzecz bardziej innowacyjnego państwa..
Nasze rozwiązanie jest głęboko osadzone w idei strategicznego zarządzania techniki stojącej za większością biznesów opartych na wiedzy. CEU IRI intensywnie badało ścieżki wiodącej do skutecznej adaptacji tej techniki w środowisku sektora publicznego, pozostając w kontekście uwarunkowań Europy Środkowo-Wschodniej. Efektem jest Administrategia – pierwszy praktyczny poradnik strategicznego zarządzania dla instytucji publicznych. Projekt zawiera w sobie pomysły z książki, które wykorzystane zostaną w warsztatach dla urzędników średniego i wyższego szczebla w Polsce, Słowacji, Węgrzech i Ukrainie.
“Administrategia” połączona z warsztatami rozpocznie regionalną dyskusję nad bardziej strategicznym I innowacyjnym państwem. Rozpoczynając projekt chemy wywołać „efekt kuli śnieżnej”. Jako część przygotowań traktujemy zebranie lokalnych studiów przypadku oraz przeszkolenie trenerów. Przez to projekt będzie pierwszym krokiem dla wspólnoty administrategów – osób wspólnie wymieniających się doświadczeniem i ideami w publicznym zarządzaniu.
WARSZTATY
Podczas gdy warsztaty będą prowadzone w większości po angielsku, wszystkie materiały, włączając w to slajdy, będą tłumaczone na języki narodowe. Takie niekonwencjonalne podejście ułatwi dalszą kontynuacje projektu. Sami zaś przeszkoleni przez nas trenerzy będą mieli okazję obserwować nasze warsztaty i dzięki temu samodzielnie je przeprowadzać.
WSPÓLNOTA ADMINISTRATEGÓW
Wspólnota ta będzie platformą dla wymiany pomysłów, doświadczenia oraz komunikacji pośród menedżerów publicznych. W tej właśnie wspólnocie studia przypadków, pomysły, rady i sugestie będą tworzone przez użytkowników w postaci np. newsletterów czy publikowanych kazusów. Dlatego też ta wspólnota jest tak ważna – im więcej zaangażujemy urzędników, tym większa interakcja, im więcej menedżerów do nas dołączy, tym większe zainteresowanie wzbudzimy.
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund – IVF) powstał na mocy podpisanego w 2000 r. przez premierów rządów państw V4 Statutu i jest jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy wyszehradzkiej. Ma status organizacji międzynarodowej, której Sekretariat znajduje się w Bratysławie. Pracami Funduszu kierują mianowani na 3-letnią kadencję Dyrektor Wykonawczy /rotacja CZ, SK, PL, HU/ i jego zastępca /rotacja PL, HU, CZ, SK/. Natomiast nadzór nad działaniami IVF należy do kompetencji państw członkowskich, które pełnią roczną rotacyjną prezydencję, niezależnie od przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. prezydencję w IVF sprawuje Słowacja. Statutowymi organami Funduszu są Rada Ambasadorów (składająca się z ambasadorów państw wyszehradzkich akredytowanych w kraju pełniącym przewodnictwo w IVF), a także Konferencja Ministrów Spraw Zagranicznych V4. W strukturze sekretariatu IVF istnieje również specjalne stanowisko ds. Public Relations. Do głównych zadań Funduszu należą budowa wspólnej tożsamości narodów wyszehradzkich, intensyfikacja kontaktów pomiędzy społeczeństwami, a także wspieranie współpracy kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, artystycznej i turystycznej oraz wymiany młodzieży. IVF prowadzi programy grantowe, programy stypendialne, programy adresowane do środowiska artystycznego oraz program grantów uniwersyteckich.
Dodatkowe informacje nt. IVF dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego: http://visegradfund.org Informacje o grantach IVF dostępne są pod tymi adresami: http://visegradfund.org/grants/ , http://visegradfund.org/v4eap/ , http://live.visegradfund.org/ oraz http://map.visegradfund.org/.
Otrzymany grant to suma 15,280 EUR